Kateřina Černá - linoryty, knihy, loutky

3. 5. - 26. 7. 2017

 

Jak zvířátka postavila pomník K.H.M. a co se tam přihodilo...
Autorský tisk K. Černé, Vydáno vlastním nákladem v roce 2002.

Co objevila sestra pana lékárníka léta páně 1996 na Vinici pod Bradou. V roce výročí K. H. Máchy pro přátele a také pro máchovské badatele.
Autorský tisk K. Černé, Vydáno vlastním nákladem v roce 1996.

Kateřina Černá, narozená 17. 2. 1937, diplomovaná akademická malířka, členka Hollaru a pražského „Pařížského klubu“, zakladatelka soukromého rukodělného vydavatelství Grafoman, absolvovala AVU roku 1963 u profesora K. Součka, kde malovala portréty a zátiší klasickou olejovou technikou na plátno. Později se věnovala a dodnes věnuje kolážím (či asamblážím) a též grafice (lept, lino)
Již v roce 1962 vznikla první autorská knížka, od té doby si kromě „vážné tvorby“ píše a ryje své knížky a sešity už více než 50 let! Nynější výstava představí její knižní tvorbu a představí ji veřejnosti. Jsou to většinou knížky rukopisné v jednom exempláři, popřípadě vydané vlastním nákladem jako příležitostné tisky. V současné době spolupracuje s vydavatelstvím Bylo nebylo, kde vydala několik svých autorských knížek.
Před sedmi lety, kdy měla velkou výstavu v Galerii Smečky, jí vyšla monografie (vyd. M. Souček společně s J. Kořánem, text N. Řeháková).

Slavnostní vernisáž proběhla za účasti autorky 17. 5. od 16.00 hodin. Příjemné odpoledne hudebně doprovodil pěvecký sbor ZŠ K. H. Máchy Pramínek pod vedením paní učitelky Vladimíry Štroblové a Flétnový soubor ZUŠ Doksy paní učitelky Markéty Trnkové-Krchňákové.

Pramínek nám zazpíval krásnou píseň o muzeu.