Přijďte do muzea na letní kino

 

Cyklem letního kina pokračuje ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě pořad doprovodných akcí k výstavě 100 let, instalované při příležitosti stého výročí založení Československé republiky v ambitu muzea.

Filmy budou během srpna promítány celkem tři vždy ve čtvrtek (16., 23. a 30. srpna). Návštěvníci projekcí budou do muzea vpouštěni úderem osmé hodiny vedlejším vchodem z ulice Paní Zdislavy, tedy přímo do ambitu. Vlastní začátky představení jsou plánovány na 20:30 hod. Každou projekci zahájí krátký referát, který přinese základní informace o promítaném filmu a zároveň vsadí události v něm obsažené do historického kontextu.

Vstupné na projekci stejně jako na výstavu 100 let je zdarma.

 


16.8. Nástup

Film natočil v roce 1952 režisér Otakar Vávra na motivy stejnojmenného románu Václava Řezáče a zachycuje první měsíce poválečného osídlování českého pohraničí českým živlem. V podstatě se jedná o filmovou apologii odsunu německého obyvatelstva, který je zde viděn jako dějinně nutný. Etnicky české pohraničí se má stát zárukou neopakování mnichovských událostí roku 1938, nehledě na to, jaké charaktery a motivace se zde v prvních poválečných dnech objevují. Hrají: Ladislav Chudík, Jaroslav Mareš, Karel Höger, Andrej Bagar ad.


 


23.8. Zítra se bude tančit všude

Film Vladimíra Vlčka z roku 1952 je výpravnou folkloristickou freskou, ve které chce skupina mladých lidí písní a tancem bojovat za radostný život, nového člověka, družbu mezi národy a mír. Založí proto folklorní soubor, s jehož programem se postupně dostanou až na světový folklorní festival do Berlína. Bizarně i naivně svůdný snímek je unikátní filmovou studií ve formě socialistického realismu. Hrají: Zdeněk Buchvaldek, Eva Kubešová, Miloš Nesvatba, Marcela Martínková, Jiří Vala ad.


 


30.8. Tichá bolest

Film režiséra Martina Hollého podle autobiografického scénáře Jiřího Křižana z roku 1990 je obžalobou komunistického režimu a zejména 50. let, ve kterých s dědou vyrůstá na moravském venkově hlavní hrdina filmu Janek. Matka mu zemřela a otce režim popravil jako třídního nepřítele. Janek prožívá dětství plné ústrků a odmítání, ale jeho pevný děda mu ani v nejhorších časech nepřestává vštěpovat základní hodnoty. Hrají: Rudolf Hrušínský, Ivan Jiřík, Vítězslav Jandák, Miroslav Táborský ad.