Máchovské klání v Památníku K. H. Máchy v Doksech

Začátek června již 12. rokem patří zábavné soutěži zaměřené na život a dílo K. H. Máchy a jeho vztah ke zdejšímu kraji. 

Ve spolupráci ji pořádá Městská knihovna v Doksech a ZŠ K. H. Máchy Doksy s podporou Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Ani letošní rok nebyl výjimkou. Na zahradě Památníku K. H. Máchy v Doksech se 6. června tentokrát sešlo 7 pětičlenných družstev škol z českolipského okresu (2 družstva ze ZŠ K. H. Máchy Doksy a ZŠ České Lípy Sever, po jednom družstvu z Gymnázia Mimoň, ZŠ Jestřebí a ZŠ Kravaře).  Znalosti soutěžících byly značné, klálo se opravdu tvrdě, soutěžící nedali soupeřům nic zadarmo. Průvodci pořadem, historické postavy Márinka, Karel Sabina a justiciár Josef Filip Duras, doplňovali průběh soutěže vtipnými dobovými skečemi, ale hodnotili i odpovědi jednotlivých družstev.

Na 1. místě se umístilo družstvo z Gymnázia Mimoň, 2. pořadí si zaslouženě vydobyli deváťáci ze ZŠ Česká Lípa Sever, 3. žebříček vítězů obsadil tým ze ZŠ Jestřebí.

S prázdnou neodešel nikdo. Nejen že během dopoledne všichni zúčastnění „chutnali“ atmosféru Máchovy doby, ale soutěžící v závěru ochutnali Máchu doslova - tedy tradiční dort s jeho podobiznou.  Jako vzpomínku na tuto akci si odnášeli igelitky s upomínkovými předměty na Máchův kraj. Pro každého člena vítězných družstev byly připraveny pěkné odměny (krásné publikace Máchova Máje, 2 projížďky parníkem, knižní poukázky).

Soutěž se letos opět vydařila, byla ze strany městské knihovny opět perfektně připravená. Nezklamalo nás počasí, zájem škol o tuto akci, ani sponzoři (Regata Máchovo jezero, a.s, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě), kterým touto cestou děkujeme.

Obě soutěže, BBB i Máchovské klání - to je již tradice, značka, která 12 let rozšiřuje povědomí o Doksech jako centru Máchova kraje.

Za organizátory Mgr. Marie Korcová