Nezapomenutelný ilustrátor Máje Jan Zrzavý (5. 11. 1890 - 12. 10. 1977)

3. 5. - 29. 10. 2017

 

Současník Jana Konůpka, Josefa Váchala či Františka Koblihy byl přijat za člena pražského Mánesa, kde vystavoval svá raná díla. Široké veřejnosti je znám Jan Zrzavý jako ilustrátor mnoha knih.
V roce 1923 nakladatel Otakar Marien-Štorch oslovil svého přítele Jana Zrzavého, aby pro jeho nakladatelství Aventinum vytvořil obrazový doprovod k Máji. Malíř vytvořil ilustrace, které jsou dnes pro nás neodmyslitelně spjaty s Máchou a jeho básní, i přesto, že mezi jejich vznikem byla mezera téměř devadesáti let. Ilustrace k této knize namaloval v pronajatém ateliéru v Paříži během jednoho roku. Naposledy vydalo vydavatelství Nibiru Máj s ilustracemi Jana Zrzavého v roce 2009.
Na vánoce roku 1927 vychází Kytice z pověstí národních K. J. Erbena s třinácti Zrzavého ilustracemi. V roce 1954 vychází Máj K. H. Máchy s novými uhlovými kresbami od Jana Zrzavého. Zrzavý ilustroval Dělníky moře od V. Huga a knihu F. M. Dostojevského Bílé noci. Zrzavý připravoval ilustrace pro HamletaW. Shakespeara. Byly vydány Seifertovy Verše
o Praze s ilustracemi J. Zrzavého.
12. října 1977 v Praze Jan Zrzavý umírá. Je pohřben na hřbitově v Krucemburku.

"Umění je především hra, velká božská hra, ale přece jen hra."