Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku

Vísecká rychta v Kravařích u České Lípy, pobočka Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě (VMG), příspěvková organizace Libereckého kraje, pořádá od 1. dubna 2023 výstavu nazvanou „Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku“.

V patře Vísecké rychty se návštěvník seznámí s vybranými osobnostmi české kultury, které se rekreovaly na svých chalupách v oblasti Českolipska.

Na jednotlivých závěsných panelech je přiblížena vždy jejich chalupa včetně stručných životopisů slavných českolipských chalupářů. Výběr padl pouze na šest níže jmenovaných osobností, protože většina žijících umělců si nepřála blíže představit své chalupy vzhledem k zachování svého soukromí. Výstava nás seznámí s chalupou Vladimíra Menšíka, Vlastimila Brodského, Jiřího Zahajského, Josefa Větrovce, Hany Zagorové a přiblížíme si i chalupu Evy Pilarové.

V některých truhlách v patře Vísecké rychty si můžete prohlédnout některé předměty z chalupy Vladimíra Menšíka. Nacházejí se zde nejen fotografie a texty z uměleckého života Vlastimila Brodského, ale také z jeho pobytu na chalupě. Výstava je obohacena o předměty z depozitáře muzea, které nám darovali lidé z chalup a domů na Českolipsku. V přízemí Vísecké rychty, konkrétně v misníku, je vystavena busta Vlastimila Brodského, kterou zapůjčila obec Slunečná.