Svět hmyzu a pavoukovců

Svět hmyzu a pavoukovců

Libreto a scénář zpracoval RNDr. M. Honců, výtvarné řešení P. Bajak a akademický malíř a grafik A. Vörös,
realizace RNDr. M. Honců, M. Štěpánský a další, doplněné části a údržba L. Blažej

Expozice byla otevřena v r.1998 v přízemí hlavní budovy VMG.


Ve dvou místnostech je vystaveno cca 1500 preparátů v téměř 900 druzích. Pavoukovci jsou prezentováni štíry, sklípkany, bičovci, krabovci apod. Třída hmyzu je zastoupena 37 řády, z nichž největší zastoupení mají brouci a motýli. Expozice je z části koncipována zoogeografií střední Evropy i celého světa a taxonomickou částí, jenž zachycuje vývojové kmeny členovců a hmyzu. Kromě preparátů jsou zde ukázky hmyzích staveb - hnízda vos a sršní a v rámci entomologického výzkumu sběrací a preparační pomůcky.

Z nejatraktivnějších brouků jsou k vidění největší zástupci světa - jihoamerický tesařík Titanus giganteus a nosorožík Dynastes hercules, největší zlatohlávci rovníkové Afriky rodu Goliathus, legendární čínští střevlíci rodu Coptolabrus či vietnamští roháči rodu Odontolabis.

Z motýlů jsou uměleckými skvosty přírody otakárci rodu Ornithoptera i největší zástupci martináčů světa z rodu Attacus. Kryptickým zbarvením rubu, v kontrastu s živě modrým zbarvením lícní části křídel jsou vybavené známé babočky rodu Morpho, zastoupené v expozici hned deseti druhy. Každému vlastní dojmy vytvoří pohled na největší žahadlový hmyz světa - vosu hrabalku Pepsis heros či obrovské strašilky.

Expozice je doplněna také o živé exponáty z řad bezobratlých od býložravých strašilek, přes několik druhů sklípkanů, skleníkové koníky, šváby a predační ploštice zákeřnice.

Pavoukárium

Kompozice a realizace L. Blažej, jako součást expozice Světa hmyzu a pavoukovců bylo pavoukárium představeno v r. 2018.

Pro mnohé kontroverzní téma s patologickým kontextem. Pro jedny bezobratlý živočich ve vysokém stupni vývoje vrcholového predátora. Pro jiné zhmotněná fobická představa hledící přímo do očí. Expozice je vytvořena z fyziologicky postavených preparátů sklípkanů z kategorie nej...

Největší druh představuje pár "Therafos", toxinologicky významné, barevně velmi atraktivní a zároveň s efektivním mimikry - to jsou orientální "poecilotherie", nechybí často chované druhy a rarity. Původem jsou kadavery sklípkanů ze soukromých chovů kolegů. Preparační cyklus trval 3 měsíce a instalace je provedena v imitaci přirozeného prostředí s důrazem na kontrast a mimikry pavouků (ošetřeno prostředím skla, přírodních materiálů a bodového světla denního charakteru).

Rozhlasovou reportáž si můžete poslechnout ZDE.

Článek si můžete přečíst ZDE.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty