Poklady z depozitáře

Minerály z Českolipska

Minerály přitahují pozornost díky své druhové pestrosti a vzhledu. Tvar, barva, lesk, tvorba obřích krystalů, anebo mikroskopický svět nerostů, vše má své opodstatnění a každému se líbí něco jiného.  Někdo sbírá zlato, stříbro, diamanty, jiný třeba acháty, které dál upravuje, brousí a přidává jim na hodnotě. Jelikož je na světě více než 5 700 druhů, má každý na výběr co se mu líbí, nebo které kameny ho fascinují.

Naše muzeum skrývá rozsáhlou sbírku nerostů. Sběry pochází téměř z celé České republiky, některé vzorky i ze známých světových lokalit a pak tu máme i několik zajímavých a mnohdy i nenápadných minerálů z Českolipska.

Právě na tyto minerály bychom se rádi letos zaměřili, a jelikož i tento soubor ukrývá mnoho pokladů, představíme vám každý měsíc jeden vybraný druh. Ten bude vystaven i přímo v muzeu, ale zároveň si o něm budete moci něco přečíst i na našich webových stránkách. Kdo zavítá do naší expozice, může pomocí QR kódu načíst odkaz, kde se dozví o tom, jak vybraný minerál vznikl, čím se vyznačuje, kde se v rámci Českolipska vyskytuje a jaké jsou perspektivy současného sběru.

Geologie je krásná, ale poměrně složitá věda, a proto i neživá příroda Českolipska si zasluhuje svou pozornost, ale zároveň i ochranu svého bohatství. Stále je co objevovat, ale také i vystavovat a my vám tento rok ukážeme, že i minerály na Českolipsku mají své kouzlo.

1
Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty