Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a jeho širokém okolí.

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě (VMG), příspěvková organizace Libereckého kraje pořádá od 3. března do 31. července letošního roku výstavuv Maštálkově síni nazvanou Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipskua jeho širokém okolí.

Výstava je rozdělena na čtyři části. První část výstavy připomíná výročí Vísecké rychty (pobočky VMG) v Kravařích u České Lípy, která oslaví v letošním roce své 225. výročí od přestavby z roku 1797. Tato část přímo nesouvisí s tématem výstavy, ale protože Vísecká rychta patří vůbec k největším roubeným stavbám v Čechách, je vhodné jí věnovat pozornost.

Ve druhé části výstavy se návštěvník seznámí se stručným popisem chalup slavných českolipských chalupářů včetně jejich životopisů (Pavla Větrovce, Vladimíra Menšíka, Vlastimila Brodského a Jiřího Zahajského).

Třetí část výstavy je věnována Evě Pilarové, která měla chalupu v Nedvězí (část města Dubá) a během svého života a pobytu v Dubé obohatila zdejší kulturní život. Nebude chybět ani její umělecký životopis a zmínka o koncertech na Českolipsku.

Výběr padl pouze na pět výše jmenovaných osobností, protože většina žijících umělců si nepřála blíže představit své chalupy vzhledem k zachování jejich soukromí.

Poslední část výstavy se zaměřuje na slavné chalupáře v Kytlicích, v Chřibské
a v Rynarticích.

Kromě výše zmíněných informačních panelů budou ve vitríně vystaveny některé předměty z chalupy Vladimíra Menšíka a busta Vlastimila Brodského zapůjčená obcí Slunečná.

Marek Hofman
kurátor výstavy