• Home
  • Dny lidové architektury

Dny lidové architektury

Čtvrtý červencový víkend, 23.–24. 7., proběhne celorepubliková akce Dny lidové architektury. Nabitým sobotním programem se připojí i Památník K. H. Máchy v Doksech a Vísecká rychta v Kravařích. Po celý víkend bude do poboček českolipského muzea vstup zdarma.
Sobota bude hostit kulturní program pro všechny generace.

PROGRAM V PAMÁTNÍKU K. H. MÁCHY V DOKSECH

Pohádku O Červené Karkulce zahraje ve 14 hodin pražský divadelní soubor Pruhované panenky, poetickou náladu navodí od 16 hodin zhudebněné verše českých i světových básníků, které představí multiinstrumentalista a potulný bard Jiří Wehle. A co tak spojit tvorbu K. H. Máchy s blackout poetry, tedy vizuální poezií, která vzniká kreativní destrukcí? Nebo si vyzkoušet umění krasopisu či vytvořit si bylinkový polštářek? Vše bude na zahradě Památníku možné. Po celý víkend a za jakéhokoli počasí si můžete zdarma prohlédnout výstavy, a to Hrady spatřené Karlem Hynkem Máchou a ilustrovaný básnický cyklus Tomáše Cidliny a Pavla Krause Domov/Heimat.

JIŘÍ WEHLE

Máme velkou radost, že všestranný umělec, který koncertoval na mnoha místech naší republiky i na světových festivalech zavítá i k nám do Doks.
Jiří Wehle se narodil v roce 1947 v Praze. Hrát a zpívat začal v 60. letech. Je jedním z prvních pouličních hráčů, které jste mohli vídat v uličkách staré Prahy a na Karlově mostě už v 80. letech.
Zároveň je sběratelem etnických a středověkých hudebních nástrojů. Vlastní a hraje mimo jiné na niněru, harfu, šalmaje, platerspiel, různé druhy fléten, dudy, gemshorny (zvířecí rohy), chalumeaux, krumhorny nebo kytaru.
Mezi jeho nejoblíbenější básníky patří Jiří Orten. Zhudebnil také verše Goetha, Apollinaira, Villona, Hálka, Gellnera, Erbena a samozřejmě K. H. Máchy.
Potulný bard a multiinstrumentalista zhudebňuje českou i světovou poezii a tvoří hudbu po svém, jak sám říká přizpůsobenou historické době: „Možná trochu středověku, trochu renesanci, trochu keltským písničkám.“

Určitě přijďte, bude to nezapomenutelný zážitek.

PROGRAM NA VÍSECKÉ RYCHTĚ V KRAVAŘÍCH

Pro návštěvníky jsme připravili na sobotu doprovodný program, a to například oživlé expozice, které zajistí dva divadelní soubory. Dále budou k vidění ukázky historických řemesel (jak se dělají šindele nebo předení na kolovratu), zvířátka na dvoru rychty a občerstvení zajistí Retrobufet z Nového Boru. 

Na pobočce probíhají stálé akce: Malovaný nábytek (stálá expozice) a výstava s názvem: „Česká paní česky vaří, přitom dobře hospodaří“.  

Od 9–14 soutěž o nejlepší bábovku - přineste bábovku vlastní výroby, vyměňte si recepty a ochutnejte!

Od 10.30  komentovaná prohlídka výstavy, a to kávovin, bábovkových forem a vyšívaných kuchařek. Kateřina Ebelová, autorka výstavy představí i další exponáty ze svých sbírek. 

Od 14.00  přednáška s obrazovým materiálem a ukázka pražení s Kateřinou Ebelovou a Jaroslavem Světlíkem. Výměna receptů a zkušeností při pečení bábovek. Přijďte se pochlubit svým "bábovkovým dílem".  

Od 15.00 vyhlášení vítěze o nejlepší bábovku

       

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty