• Home
  • Jak jste Červený dům ještě neviděli

Jak jste Červený dům ještě neviděli

Červený dům, detašované pracoviště VMG

U Vodního hradu č. p. 57, 58, 59, Česká Lípa

Termín a doba konání:

28. 3. 2026, 10–13 h

Červený dům, renesanční letohrádek a sousední objekty č. p. 58 a 59 stojí na prahu nové etapy. Interiéry jsou zcela vyklizené a čekají na zahájení rekonstrukce, která začne letos na jaře. Tato stavební akce je součástí projektu „Krajina a člověk – v muzeu naživo i virtuálně“.

Využijte jedinečné příležitosti projít si nejen historické prostory Červeného domu, ale také přilehlé objekty a seznamte se s plánovanou proměnou areálu.

Komentované prohlídky budou probíhat v sobotu 28. 3. 2026 v 10, 11 a 12 hodin. Objekty budou po celou dobu volně přístupné i pro samostatné prohlídky.

Během dne budou pro děti připraveny dílničky s možností potiskování textilu v Centru textilního tisku od 10 do 12 hodin (vstup volný).

Projekt „Krajina a člověk – v muzeu naživo i virtuálně“ propojuje Vlastivědné muzeum a galerii v České Lípě a městské muzeum v Bad Schandau. Do roku 2028 vzniknou dvě nové expozice představující česko-saské kulturní dědictví.

Nová expozice v Červeném domě přiblíží historii rodu Berků, někdejších majitelů letohrádku, i proměny budovy v průběhu staletí. Zaměří se na barvení a potisk látek, lovecké tradice a zbraně, přičemž lovecký hodovní salonek navodí atmosféru šlechtických hostin. Přilehlé objekty projdou revitalizací a nabídnou moderní dílny pro preparaci a konzervaci muzejních sbírek, zpřístupněné i prostřednictvím virtuálních prohlídek. Součástí kompletní rekonstrukce bude také zřízení karanténních a příručních depozitářů pro dlouhodobou ochranu exponátů.

Mezinárodní projekt „Krajina a člověk – v muzeu naživo i virtuálně“ je podpořen z programu Interreg Česko – Sasko 2021–2027. Lead partnerem projektu je Liberecký kraj.

Kontakt:

Jana Nastoupilová, vedoucí Oddělení výstav, výchovy, propagace a Galerie

Mobil: 778 744 801, e-mail: nastoupilova@muzeumcl.cz

    

 

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty