Jan Katzer - Všední radosti

výstava fotografií

23. 9. – 31. 12. 2022

galerie Jídelna, Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Poslední letošní výstava v galerii Jídelna, prostoru bývalého refektáře augustiniánského kláštera, začne symbolicky o prvním podzimním dni. Fotograf Jan Katzer zde představí své černobílé snímky z cyklu Všední radosti.

Jan Katzer (* 7. 5. 1966) se fotografii věnuje od 12 let, kdy pomáhal svému otci s vyvoláváním rodinných fotografií. Prostor pro focení se během dospělosti téměř vytratil, až nástup digitální techniky se autorovi stal impulsem k návratu do světa, kde vše je možné… Jeho místem jsou severní Čechy, konkrétně Kamenický Šenov a okolí.

Soubor černobílých fotografií Všední radosti vznikal v průběhu zhruba 8 let a vlastně stále není uzavřen. „Mojí snahou je zachytit okamžiky radosti všedních dní všedních lidí, sousedů, přátel, známých či dětí, které se již nebudou opakovat, a tento okamžik zvěčnit, ‚zmrazit‘ v čase,“ vysvětluje Jan Katzer. Za každým snímkem se odvíjí jiný příběh a autor nechává prostor divákovi, aby jej sám dokončil.

Přijďte se podívat a nechte se překvapit – třeba na fotografiích naleznete své známé, třeba i sebe.