• Home
  • Léčivý špitálek

Léčivý špitálek

Srdečně vás zveme na druhý ročník jedinečného projektu "Léčivý špitálek". Naše zahrada se opět stane skutečnou oázou bylinek, léčitelství a aromaterapie, která nabídne návštěvníkům mnoho inspirativních a léčivých zážitků.
Od 10 do 18 hodin je pro vás připraven různorodý program, který uspokojí všechny smysly a přinese hluboké uvolnění a osvěžení těla i duše.

Program:

* 12:00: Divoženka v kuchyni - workshop kvašené zeleniny
*13:00: O třech neposlušných kůzlátkách - Divadlo Pruhované panenky: Malí i velcí návštěvníci si mohou užít poutavé představení, které probudí fantazii a přinese radost do každodenního života.
*14:00: DRUM CIRCLE- Bubenický workshop s Petrem Šušorem: Zážitek plný rytmů, který vás vtáhne do světa hudby a pomůže vám nalézt vnitřní harmonii.
*13.00–18.00   Aromalékárna – výroba přírodního parfému s odborným aromaterapeutem Ing. Šárkou Patrnou
*15:00: Léčivé byliny – jak je naplno a bezpečně používat – přednáška Mgr. Alexandry Haškové z projektu Lékárnice-maminky
*16:00: Tradiční čínská medicína v běžném životě – přednáška Ing. Kateřiny Krbcové
 Poznejte starodávné metody léčení, které dodnes inspirují moderní medicínu a přinášejí   úlevu a zdraví.
*17:00: Zvukové lázně s Kateřinou KaFe Ferlesovou
*Přírodní barvení oděvů a zero waste móda v podání Martiny Benešové a MYM-eco
 Objevte krásu a ekologičnost přírodních barviv a vyrobte si vlastní originální kus oděvu.
*Divoké byliny ve stravě s Lucií Vostatkovou
 Naučte se, jak využít jedlé květiny ve vaší kuchyni a obohatit svůj jídelníček o nové chutě a vitamíny.
* prožitkový koutek pro děti se zapojením všech smyslů s Mgr. Alexandrou Haškovou
* bylinkové tvoření s Lucií Manawa
*Lahodné veganské speciality od MANUJI
 Pochutnejte si na pestré nabídce veganských pokrmů, které jsou nejen chutné, ale i zdravé.
* malování hennou na tělo se Šárkou Klicperovou Živnou

NA KOHO SE MŮŽETE TĚŠIT?

DIVOŽENKA V KUCHYNI –  Denisa Šimlová je vášnivá sběračka jedlých darů přírody a královna kvašení. Věří v opravdové domácí jídlo, přírodní hojnost a malé krůčky k soběstačnosti. Odstěhovala se s rodinou z rodné Prahy do staré roubenky na Kokořínsku, kde neustále zkoumá, co jedlého a léčivého u nás roste a jak to můžeme tradičními i moderní způsoby zpracovávat.
S radostí a nadšením o tom píše jako "Divoženka v kuchyni" na sociálních sítích a na www.divozenkavkuchyni.cz. Pořádá živé a online kurzy kvašení zeleniny, bylinek a ovoce a jedlé i léčivě-houbové procházky.

S Denisou si můžete od 12 hodin připravit zeleninu se sezónními divokostmi a bylinkami na kvašení a nebude chybět ani ochutnávka kvašeností. 
 

LUCIE VOSTATKOVÁ - DIVOKÉ BYLINY VE STRAVĚ – Strava, kterou v této době mnoho lidí běžně konzumuje, obsahuje málo živin, vitamínů a minerálů. Divoké byliny jsou pravým opakem, jsou plné vitálních látek, jinak by samy nepřežily. Rostou bez péče, bez hnojení, zalévání, .. Stačí jen sklízet... A to se v dnešní uspěchané době docela hodí. A pokud nevíte co, kdy a kde sbírat, přijďte. Dozvíte se, které byliny chutnají dětem, které svou hořkostí podpoří váš trávicí systém. Některé lahodí našim očím jako ozdoba pokrmu. Získáte motivaci ke sběru a baštění zelených bylin, protože zjistíte, k čemu vám mohou posloužit. Přínosů pro naše zdraví, nejen fyzické, je mnoho. Jsem doktorka farmacie a nepřestávat žasnout nad tím, kolik léčiv nám moudrá příroda nabízí. Předávám především své osobní zkušenosti získané každodenní praxí s bylinami.
A abych Vám předvedla i to, že zelené a zdravé nemusí být nutně nedobré, mám pro Vás workshop. Společně si připravíme lahodné pesto. Vy budete vědět, jak na to a budete mít možnost dát ochutnat svým blízkým.

PETR ŠUŠOR – DRUM CIRCLE – bubnování pro všechny
Drum Circle využívá mimořádnou a jedinečnou sílu bubnování. Přináší zvýšení energie, skvělou zábavu, odbourání stresu. Petr vede už dvacet let  pro děti i dospělé veřejné bubnování metodou Drum Circles. V roce 2010 se stal certifikovaným facilitátorem na UK Playshopu ve Skotsku. „Jde především o to dokázat všem účastníkům, že rytmus má každý v sobě…“
Přiveze pro vás různé hudební nástroje a ukáže vám, že společné bubnování je muzikoterapie, která uvolňuje stres a navodí pocit harmonie.
www.bubnujeme.cz

MARTINA BENEŠOVÁ: „Láska k přírodě a k nám samým nás spojuje“
Držitelka mnoha ocenění – mj. Českolipský regionální výrobek roku v kategorii oděvní a textilní tvorba vám představí přírodní barvení oděvu, tkaní, drhání a přiveze i svou zero waste módu, která spojuje eleganci, rafinovanost a šetrnost přírodě i naší pokožce. Její tvorbu si můžete prohlédnout na:
https://www.mym-eco.cz/

ING. ŠÁRKA PATRNÁ: „Aromaterapie se stala mým celoživotním posláním a vášní…“
Aromaterapii se věnuje již 20 let. Pořádá odborné semináře, kurzy a přednášky pro širokou veřejnost. V pracovně v České Lípě, kde má voňavou poradnu a obchůdek, dělá též workshopy, kde se míchají přírodní masážní oleje a parfémy na míru.  A přesně takový parfém na míru si můžete v sobotu na zahradě Památníku KHM vyrobit i Vy! J
http://aromaczech.cz/

LUCIE MANAWA: „Budeme-li se k rostlinám chovat jako k živým bytostem, mohou nás mnohému naučit…“
Je průvodkyní po cestách Máchovým krajem, v rámci nichž nabízí také podporu při sebeobjevování a nalézání odpovědí ve vlastním nitru. Věnuje se různým druhům umění, pořádá kurzy ručních prací, podporuje děti i dospělé v tvořivosti a kreativním přístupu k životu. Ze všeho nejvíc ji naplňuje spolupráce se Zemí a s rostlinami. Její vášní je tvorba permakulturních zahrad. V Památníku pro Vás bude mít nachystané bylinkové tvoření a projekt společného obrazu, který budou mít po celý den možnost tvořit sami návštěvníci. Přinese s sebou také ukázky triček, která vytvořila na podporu pralesní školy v Ekvádoru a která si bude možno na místě objednat v plánovaném dotisku.
www.manawa.cz

Ing. KATEŘINA KRBCOVÁ: "Na konci času zjistíme, že jsme to my sami - ti, na které jsme tak dlouho čekali"
Nejdříve ji její životní cesta zavedla k praktikování kundalini jógy pod vedením zkušené lektorky a žákyně Guru Dev Singha. S její pomocí získala sebevědomí, aby si šla za svým snem. Z velké korporátní společnosti odešla studovat Tradiční čínskou medicínu do 1.školy TČM, která spolupracuje s Tianjinskou univerzitou v Číně. V současné době vykonává svou praxi se zaměřením na Tuina ("tchuejna", obor TČM, který byl v ČR předán učitelem dr. Wang Fuyinou), ušní akupunkturu a fytoterapii. Zároveň v rámci metody pěstování života Yangshengfa studuje qigong a meditační praxe pod vedením Václava Lukeše, jenž je lektorem 1.školy TČM.
Mým cílem je zavést klienta zpět k sobě, k vnímání vlastního těla a svých vlastních potřeb. Stále mě udivuje co vše tradiční čínská medicína dokáže a jak může mít velký dopad na zdraví klienta.
www.zusanli.cz

Mgr. ALEXANDRA HAŠKOVÁ: Beseda na téma: : Léčivé byliny – jak je naplno a bezpečně používat.
Alexandra je ze skupiny lékárnic-maminek, zdravotnických odbornic, které nezapomínají na svůj ženský cit. Jejich cílem je ukazovat ostatním cestu šetrného a účinného léčení nejen dětí. Cestu, která vychází ze současného vědeckého poznání, a přitom respektuje individualitu každého dítěte a intuici každé matky. Cestu, která nedělí léky na „konvenční“ a „alternativní“, ale hledá pro každý případ léky šetrné a účinné. Cestu, která nechce jen odstraňovat příznaky, ale hledá a odstraňuje příčiny. Naučí vás, jak  poznávat léčivé rostliny, kde a kdy je sbírat. Jaký je rozdíl mezi čerstvou a sušenou bylinou, extraktem v tobolce či tabletě a bylinným tekutým extraktem. Přednáška začíná v 15 hodin. Kromě toho pro vás na celý den připraví dílničku a bylinkový prožitkový koutek.
Na Květinové slavnosti 13. července  si s Alexandrou můžete užít prožitkový koutek pro děti - zapojíme všechny smysly, vyrobíme si barevné plátýnko pomocí barev z květin a listů a vázání lučních květin - pojďme si ukázat jak krásné jsou naše lokální luční květiny ve vazbě, poví vám něco o jejich hodnotě nejen v našich ekosystémech- kdo by si chtěl odnést něco jiného než klasickou květinu do vázy naučí vás vyrobit "travní korunu" či "květinový obraz".
https://lekarnice-maminky.cz/

KATEŘINA KaFe FERLESOVÁ: Zvukové lázně Kateřiny Ferlesové
Blahodárné frekvence křišťálových mís, intuitivního zpěvu, zvonkoher a dalších harmonizačních nástrojů dle pradávných vědění a hudby sfér... Od srdce - do srdce.
„Hudební nástroje se svými zvuky, frekvencemi a účinky mě přitahují celý život. Nyní mám možnost se podělit nejen o své vědomosti, ale zejména o dar s těmito zvuky pracovat. Sestavila jsem unikátní řadu jedenácti křišťálových mís na základě přírodního ladění, jejichž frekvence dají tělu úlevu od stresu a napětí, probouzejí životní sílu a radost a pomáhají člověku udržovat si svou rovnováhu. Hru na křišťálové mísy a další harmonizační nástroje (různé druhy zvonkoher, Vlnkohru 144 Wavez, ocean drums, indiánskou flétnu ad.) propojuji s intuitivním zpěvem.
Mé zvukové lázně jsou místem a časem pro odpočinek, uvolnění, meditaci i nabytí energie, otevírají cestu do vlastního nitra, cestu od srdce - do srdce.“

Divadlo PRUHOVANÉ PANENKY: O Třech neposlušných kůzlátkách.
Můžete se těšit na veršované loutkoherecké představení s loutkami kůzlátek vyrobenými z ovčího rouna a veselé písničky za doprovodu flétny a kytary si zazpíváme všichni společně.
http://www.pruhovanepanenky.cz/

ŠÁRKA KLICPEROVÁ ŽIVNÁ: Malování hennou
Malování hennou je má vášeň, která mě naplňuje a velmi baví. Věnuji se malování hennou jak na veřejných nebo soukromých akcích, tak individuálně. Pořádám workshopy malování hennou. Henna pastu si sama míchám a připravuji z ověřených zdrojů, ručím tak za její kvalitu.
Henna je jedním z nejstarších 100% přírodních barviv na světě, které již kdysi zdobilo krásnou Nefertiti či okouzlující Kleopatru. Jeho tradice nesahá jen do dávných dějin Egypta, ale celého Blízkého východu a Indie. Malovaní hennou na tělo se podle původních zvyklostí používá během různých obřadů, rituálů a slavnostních příležitostí. Přináší svému nositeli požehnání, ochranu, štěstí a blahobyt, a má tak duchovní i terapeutický přesah.
Motiv na kůži při správné péči vydrží 1-2 týdny, jedná se tedy o dočasné ozdobení.

Bc. Jaroslava Vondrová

  

 

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty