Palné zbraně ze sbírky VMG

4. 5. – 31. 10. 2021

Ve výstavním prostoru ambitu je instalována výstava „PALNÉ ZBRANĚ ZE SBÍRKY MUZEA“. Výstava o palných zbraních představuje zbraně ze sbírky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, které je příspěvkovou organizací Libereckého kraje a tuto sbírku spravuje.

Sbírka palných zbraní patří mezi početně silně zastoupené druhy muzejních předmětů. Obsahuje celkem 342 zbraní rozdělených do dvou oborových skupin: uměleckohistorické, která obnáší 306 palných zbraní z období od 16. do 19. století, a technické obsahující 36 novodobých palných zbraní z konce 19. a z 20. století. Podle druhů zbraní je ve sbírce uloženo 259 pušek (včetně 15 fragmentů), 75 pistolí a revolverů, 7 samopalů a útočných pušek a 1 kulomet. V početně nejsilnější skupině pušek tvoří hlavní část pušky perkusní, poté křesadlové, kolečkové a pušky na jednotný náboj včetně opakovacích. Jsou zde zastoupeny jak pušky lovecké, tak i vojenské a terčovnice. Sbírka obsahuje i několik vzduchovek.

Cílem naší výstavy je představení naší velice obsáhlé sbírky palných zbraní v podobě, jak se nám dochovaly do dnešních dnů. Při výběru jsme se od počátku nechtěli držet zásady vystavit „katalogové“ kousky konkrétních modelů a vzorů tak, jak byly ve své době vyrobeny a jak jsou většinou prezentovány v literatuře, specializovaných muzeích a výstavách. Naopak cílem je představení zbraní s jejich kompletní výpovědní hodnotou o době jejich běžného užívání, opravách, předělávkách jak odbornými dílnami, tak majiteli k různým účelům - tedy

v podobě, ve které se s historickou zbraní může sám návštěvník setkat v případě nálezu, nákupu či dědictví. Budete zde moci vidět zbraň ze 17. století s perkusním systémem z 19. století, stejně jako zbraň složenou z komponentů 3 – 4 jiných zbraní, pytlačky vyrobené zkrácením hlavně či pažby, či podomácku vyrobené kousky.

VSTUPNÉ NA VÝSTAVU PALNÉ ZBRANĚ (od 4. 5. do 31. 10. 2021)

Osoby starší 15 let - plné vstupné .................60,- Kč
Děti od 6 do 15 let - zlevněné vstupné...........30,- Kč
Zvýhodněné vstupné:
Senioři, ZTP, studenti na základě předloženého průkazu.......30,- Kč
Rodinné vstupné ( 2 dospělí + 3 děti) ...................150,- Kč

V prodeji je také výstavní katalog, ve kterém je více než 800 barevných fotografií.
Katalog je po dobu trvání výstavy v prodeji v ambitu VMG, nebo je možné ho objednat za 320,- Kč na: novakova@muzeumcl.cz