• Home
  • Rudolf Novotný: Malíř okouzlený krásami země

Rudolf Novotný: Malíř okouzlený krásami země

galerie Jídelna

31. 5. – 4. 8. 2024

vernisáž 30. 5. 2024 v 17.00

V letošním roce uplyne 100 let od narození Rudolfa Novotného, malíře, který spojil část svého života s Českolipskem. Retrospektivní výstavu hostí po dva měsíce galerie Jídelna.

Malíř okouzlený krásami země, tak nazval doc. Jiří Vomáčka přítele Rudolfa Novotného v roce 1984. Obsáhlá výstava z archivu Rudolfa Novotného zahrnuje jak díla z raného mládí, která jsme na výstavách ještě neměli možnost vidět, tak i ta utvářející jeho výtvarný charakter. „Výstava představuje olejomalbu, litografickou tvorbu pro podniky nejen českolipského okresu, volnou tvorbu v kresbách, grafických i předgrafických technikách, ale i tu ilustrační. Připomíná zátiší, zákoutí České Lípy, krajinu jeho milovaného Chorvatska i díla s prvky kubistické vícepohledovosti,“ shrnuje Lucrezia Škaloudová Puchmajerová, kurátorka výstavy.

Akademický malíř a grafik Rudolf Novotný (23. 11. 1924 Hradec Králové – 6. 11. 2005 Česká Lípa) působil v České Lípě a okolí přes padesát let, díky čemuž je považován za „malíře České Lípy a Českolipska“. Panu Novotnému bylo v roce 2009 uděleno městem Česká Lípa čestné občanství in memoriam, za jeho celoživotní uměleckou činnost, kterou významnou měrou přispěl ke společenskému a duchovnímu rozvoji města. Výstava jeho děl potrvá do 4. 8. 2024.

  

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty