Setkávání

18. 6. – 18. 9. 2022

vernisáž 17. 6. od 17 h

Setkávání – společná výstava obrazů čtyř umělců, čtyř rozdílných osobností, které se výjimečně sejdou v jednom prostoru.

Prvotním spojovacím článkem všech čtyř byla osoba Miroslava Pangráce, který jednotlivé autory znal osobně a poté je oslovil a pospojoval do myšlenky společných výstav. „Miroslav Pangrác se do muzejních prostor vrací po šesti letech, tentokrát výhradně s obrazy a navíc v doprovodu tří přátel,“ upřesňuje Vlaďka Procházková, vedoucí oddělení výstav. Přestože má každý z výtvarníků svůj naprosto osobitý rukopis a své samostatné výstavy, jednou za čas si najdou chvíli vystavovat společně a tím uvést svá díla do vzájemného dialogu.

Jana Heřmanová, Miroslav Pangrác, Dan Váchal a Milan Pokorný, čtyři osobnosti, které se ve své tvorbě setkávají v neobvyklých průsečících a jejich rozdílnost se prolíná do zajímavých kompozicí a prožitků.

Jana Heřmanová se narodila v roce 1970 v Liberci. Po studiu oděvního výtvarnictví strávila dva roky studia na Technické univerzitě v Liberci a nakonec si dokončila vzdělání na Masarykově univerzitě jako arteterapeut. Základy kresby a malby se učila pod vedením Jiřího Látala, ředitele Vyšší odborné školy restaurování v Litomyšli.

Maluje převážně olejomalby, ráda však pracuje i s jinými technikami malby, kresby, grafiky a malby na hedvábí. Její obrazy jsou víceméně realistické, využívá však i symbolismus a jako arteterapeut se snaží pracovat s prožitkem a výtvarně jej zaznamenat. Kromě malby se aktivně věnuje práci se sklem – umělecké vitráži a také vlastní volné keramické tvorbě.

Miroslav Pangrác ml. se narodil 9. ledna 1967 v Praze. Od útlého věku získával zkušenosti v ateliéru svého otce, akademického sochaře, a v ateliérech rodinných přátel malířů a sochařů. Dnes pracuje v poklidu svého malého žižkovského ateliéru.

Hledá skrytou krásu ve tvarech a symbolech ve spojení s barevným souzněním. Jeho primární malířskou technikou je malba akrylem a olejem, jak na kartonu, tak i na rozměrných plátnech, maluje v cyklech.

Daniel Váchal se narodil 25. 8. 1969 v Ústí nad Labem.

V současné době se kromě volné výtvarné tvorby věnuje tvorbě a malbě vitráží, historické vitráže také restauruje. Žije a tvoří v Kamenickém Šenově.

Výtvarník s výrazným a osobitým rukopisem, má rád velký formát a do svých maleb stylizuje biblické i světské děje a postavy. Inspiraci čerpá z mytologie, náboženství, historie, běžných životních situací a osobních prožitků, ale také z podvědomí, snů a duchovních vizí.

Milan Pokorný se narodil v roce 1959. Nyní žije a maluje v Radimovicích u Želče v jižních Čechách. Vzdělání v oborech výtvarných se mu dostalo od docenta Jaroslava Kříže a odborného asistenta Rudolfa Riedlbaucha v Ústavu výtvarné tvorby Fakulty architektury ČVUT v Praze. Další náhled i orientaci získával od Jiřího Ševčíka a Rostislava Šváchy.
To ovlivnilo jeho následné životní putování za uměním. Nejprve do Divadla na Vinohradech a poté k Československým cirkusům a varieté. Do roku 2019 pracoval v polygrafii.

Námětová různost obrazů ukazuje na autorovo pozorovatelské založení. Setkáváme se tak s osobitou krajinou, s figurou, také s filozofickým zamyšlením nad lidským údělem, povahou a vztahy, ale i s náboženskými a potažmo všelidskými vztahy.

Motto:

Obraz může být zrcadlo,
které nám vrací zpět náš opravdový život.
Ten se nás bolestně dotýká a konfrontuje nás
s napětím mezi figurami v přízračných prostorách,
které touží po svobodě a lásce.

Výstava v galerii Jídelna bude slavnostně zahájena v pátek 17. června v 17 hodin a potrvá do 18. září 2022.

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty