Wilhelm Horn – průkopník fotografie a malíř moravských lidových krojů

4. srpna byla v Síni Josefa Maštálka slavnostně zahájena výstava Wilhelm Horn – průkopník fotografie a malíř moravských lidových krojů. Hlavní náplní výstavy jsou Hornovy litografie moravských lidových krojů, ale připomenou se i jeho průkopnické počiny v oboru daguerrotypie a pozdější fotografie.

Wilhelm Horn je jedním z nejvýznamnějších českolipských rodáků. V odborných fotografických kruzích je velice uznáván, širší veřejnosti, ani té českolipské, však znám příliš není. „Osobnost Wilhelma Horna si zaslouží pozornost, i proto v muzeu vznikla tato výstava. Česká Lípa na něj opravdu může být hrdá. A jsem ráda, že Horna připomene i cyklus Zrcadla do historie na vybraných zastávkách MHD,“ říká Magdalena Pujmanová, autorka výstavy.

Výstava představuje Horna nejen jako průkopníka fotografie (zakladatel prvního časopisu o fotografii na evropském kontinentu, majitel prvního daguerrotypického ateliéru v Čechách), ale především jako malíře moravských lidových krojů. Roku 1826 ho jeho záliba v miniaturních portrétech a touha po přesném zobrazení předloh dovedly až k vytvoření souboru kreseb moravských krojů, který o rok později vyšel v reprezentativní publikaci Mährische Volkstrachten. Dnes jsou Hornovy kresby cenným pramenem pro folkloristické soubory na Moravě. „V záplavě litografických reprodukcí se budou hezky vyjímat krojové součásti z konce 19. století zapůjčené ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti a jeden dívčí kroj z Jihlavského kraje ušitý právě podle barevné litografie Wilhelma Horna,“ doplňuje Magdalena Pujmanová. Příběh Wilhelma Horna naleznete i ve virtuálním muzeu v sekci Zapomenuté příběhy na www.muzeumcl.cz.