Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje, bude mít přes léto dvě ze svých tří poboček uzavřené. Důvodem jsou probíhající rekonstrukce a obnova expozic.
Vísecká rychta v Kravařích prošla nedávnou rekonstrukcí střešní krytiny, kdy stávající šindele nahradily pálené tašky, takzvané bobrovky. Ty byly na rychtě před nepůvodním a nevyhovujícím dožitým šindelem. Výměna šindelů za pálené tašky byla odsouhlasená památkáři z Národního památkového ústavu, kteří také dohlíželi na stavbu po celou dobu její realizace. V rámci rekonstrukce byl opraven tradičními metodami také historický krov.
V současné době probíhají na Vísecké rychtě rozsáhlé opravy interiéru – nátěry podlah, schodišť, opravy rozvodů a vymalování vnitřních prostor. Následně bude provedena kompletní reinstalace stálých expozic včetně aktualizace a rozšíření stávajících expozic. Nově bude instalována nová stálá výstava o záchraně chalup a chalupaření v pohraničí „Chalupy herců, muzikantů a zpěváků na Českolipsku a okolí“. Návštěvníky bude po otevření pobočky v příštím roce čekat nový venkovní přístřešek se stálou expozicí zemědělských strojů, které prezentují práci na poli. V přilehlé stodole se plánuje další stálá expozice o zpracování zemědělských plodin. Výhledově by muzeum také rádo zachránilo holubník se sklepením a hospodářskými prostorami. Zahájení sezóny na Vísecké rychtě je načasováno na jaro 2026 a první akcí budou Velikonoce na rychtě v březnu. Díky rekonstrukci krovů se podařilo zlepšit stav půdních prostor, které budou v rámci provozu využívány pro prohlídky. Další novinkou je také využití a zpřístupnění prostorů Vísecké rychty pro edukační aktivity.
Vísecká rychta je zachovalé, velké roubené stavení v osadě Víska obce Kravaře. Stavení je chráněno jako kulturní památka České republiky. První expozice pod názvem Muzeum lidového umění a života na českolipském venkově zde byla zpřístupněna v roce 1986. Expozice na rychtě představuje vývoj lidové architektury a bydlení v severních Čechách, doplněný o malovaný nábytek z 18. a 19. století a tematické celky věnované tradičním řemeslům. Přízemí je stylizováno do doby rodiny rychtáře Kerna, který nechal rychtu roku 1797 přestavět, a návštěvníci zde najdou i velkou expozici o praní prádla.
Další pobočka, Památník K. H. Máchy v Doksech, je od začátku tohoto roku z důvodu rekonstrukce také uzavřena. Rekonstrukce zahrnuje výměnu stávající dožité šindelové krytiny za novou, modřínovou, štípanou šindel a také generální opravu historického krovu. V další etapě bude provedena komplexní revitalizace ubytovacího zařízení v prvním patře objektu se záměrem vytvořit zážitkové ubytování. V poslední fázi se počítá s vybudováním nové stálé expozice „Máchův kraj“. Půjde o interaktivní centrum moderního regionálního poznání s multismyslovou expozicí. Bude zde prezentován odkaz Karla Hynka Máchy a návštěvníkům budou přiblíženy různé, nejen přírodní aspekty Máchova kraje. Vzhledem k náročnosti všech etap je počítáno s dlouhodobým uzavřením pobočky na více let.
Památník Karla Hynka Máchy v Doksech je významnou kulturní památkou, věnovanou životu a dílu jednoho z nejvýznamnějších českých romantických básníků. Nachází se v nejstarší dochované budově města, známé jako „Hospitálek“, která byla postavena v roce 1669.
Pobočka Archeologické muzeum Českolipska – Šatlava, která se nachází v centru města ve Vězeňské ulici zahájilo svoji sezónu již v dubnu. V bývalém městském vězení je umístěna speleoarcheologická expozice o využívání jeskyní od pravěku po 20. století, se zaměřením na severní a severovýchodní Čechy. Druhá část expozice se věnuje archeologii České Lípy a místní hrnčířské výrobě. Nechybí ani část o historii šatlavy a vězeňství ve městě. Návštěvníci si mohou prohlédnout 3D model středověké České Lípy a virtuálně navštívit vybrané jeskyně. Novinkou je nová sezónní výstava „Kořeny poznání: Průkopníci archeologie na Českolipsku“ o příbězích předválečných archeologů i badatelů a jejich objevů. Během léta se archeologické muzeum pravidelně účastní celorepublikové akce Archeologické léto. Součástí programu jsou terénní exkurze pro veřejnost. Na Šatlavě je otevřeno od května do září od úterý do neděle, v dubnu a říjnu pouze o víkendech. Návštěvníci můžou využít zvýhodněné vstupné – při zakoupení plné vstupenky na hlavní budovu VMG Klášter bude po předložení vstupenky na pobočce Šatlava poskytnuta sleva 50 %.
Vlastivědné muzeum a galerie zahájilo letos s podporou Libereckého kraje realizaci projektu „Krajina a člověk – v muzeu naživo i virtuálně“, díky němuž vzniknou dvě nové expozice zaměřené na česko-saské kulturní dědictví. V České Lípě projde rekonstrukcí pracoviště u vodního hradu Lipý, kde bude otevřena expozice o historii Červeného domu – významné renesanční památky. Nová pobočka v České Lípě i partnerská expozice v Bad Schandau budou zpřístupněny v polovině roku 2027.