Putování s vílou Orsejkou

Milé děti,

v muzeu už se obléká víla Orsejka do své sukýnky z 12 orsejových lístků a v každé kapse pro vás má nachystané povídání, vyrábění, úkoly. Už brzy otevře první kapsičku a pozve vás na společné putování.

Zatím si můžete vytisknout obrázek panenky na tvrdší papír, vystřihněte si její části a složte si panenku buď jako puzzle nebo jako panenku pohyblivou, sešitou jednoduchými stehy jehlou a nití nebo cvočky. 

OrsejOrsej vystřihovánka

 

 OrsejVíla se jmenuje po kytičce Orseji jarní, což je jedna z prvních jarních květin.

Orsej jarní (Ficaria verna)

Lidově se mu říká babka, blyskáček, blýskavé kvítí, čočka, krvavník, mastné kytky, neštovičné koření, knedlíčky, kolovrátek, hvězdičky, mazanečky, mastné buchtičky, jiskřičky, kopytník, májíček, zlatníček

Patří mezi pryskyřníkovité a kvete od března do května. Můžeme ho najít ve vlhkých listnatých lesích, křovinách, na loukách a v příkopech podél cest.

Květy mají 8-12 květních lístků, srdčité, okrouhlé listy a poléhavý stonek.

V lidovém léčitelství je sbírán hlavně kořen a nať, a to léčení bradavic.

Orsej patří díky vysokému obsahu vitaminu C mezi oblíbené jarní salátové bylinky, a to i přesto, že je celá rostlina jedovatá. Listy a nať mladých rostlin lze totiž před jejich rozkvětem konzumovat, neboť ještě neobsahují jedovatý protoanemonin.

V dřívějších dobách byla orsejová šťáva vysoce ceněna jako pomůcka jasnovidců, kdy sloužila k omývání věšteckých pomůcek. V minulosti byla využívána velmi často domorodými obyvateli Alp a Pyrenejí, a to k přípravě šípového jedu.

1
Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty