• Home
  • Olympiada v zemi skřítků

Olympiada v zemi skřítků

Protože dnes nemůžete zajít do knihkupectví a koupit dětem za vysvědčení krásnou knihu, našli jsme pro vás jednu ve sbírkách muzejní knihovny a posíláme vám ji domů.

Je to bohatě ilustrovaná kniha s veršovaným příběhem o zimních radovánkách od Josefa Brtka a Ernsta Kutzera: Olympiada v zemi skřítků. Vydána byla v roce 1936 v českolipském Kaiserově nakladatelství pro mládež a lid.

Středoškolský profesor Josef Brtek bydlel a učil na gymnáziu a reálkách v České Lípě, Starých Splavech i v Praze. Narodil se 19. 11. 1891 v rakouském Villachu. Kromě knih pro děti a mládež sepsal a vydal více než dvě desítky učebnic češtiny pro obecné a měšťanské školy. V roce 1932 vydal u českolipského nakladatele Johanna Künstnera příručku mluvnice českého jazyka. Josef Brtek bydlel ve Starých Splavech, kde si v ulici U Krále Václava II. čp. 90 nechal postavit dům, který je zde dosud.

Ernst Kutzer (1880-1965) byl rakouský malíř, grafik, autor a ilustrátor obrázkových knih. Narodil se 10. června 1880 v České Lípě, jeho dědeček byl českolipský starosta Josef Kutzer. Po absolvování gymnázia odchází v roce 1899 do Vídně a studuje zde na malířské akademii. Byl to významný ilustrátor, nositel řady mezinárodních ocenění za ilustrace dětské knihy. Je také autorem mnoha plakátů a pohlednic. Ve svých ilustracích často používá motivy z České Lípy. Například českolipské náměstí je v knize Der Puppenzwerg.

Olympiadu v zemi skřítků  vydal Edv. Kaiser i v německé verzi, autorem veršovaného vyprávění je ale v tomto případě Adolf Holst, se kterým Kutzer velmi často spolupracoval.
Podle nabídky edice Smích z Kaiserova nakladatelství ilustroval Ernst Kutzer mnoho dalších knih. Například Čertíček Pucek, Sněhuláci, Dobrodružná cesta, Weeked v lese.
Pokud některou z těchto knih máte ve své knihovně, budeme rádi za zaslání obrázku.

Jaroslava Vondrová

Předchozí článek

Zimní sporty na Českolipsku

Následující článek

Příběh baletního střevíčku

Logo

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, příspěvková organizace Libereckého kraje

Jak se k nám dostat

Kontakty